×

Növekvő munkanélküliség

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2000. március 15.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 26. számában (2000. március 15.)

 

A múlt évben az átlagos munkanélküliségi létszám még csökkenést jelzett az előző esztendőhöz képest, de az év végi adat már valamivel meghaladta az egy évvel korábbit. A munkanélküliség arányát ezután csak a KSH közli majd, a regisztráció alapján az OMKMK a későbbiekben nem számol rátát.

 

A regisztrált munkanélküliek száma havi átlagban 1998-ban 423 100 volt, 1999-ben pedig 409 500. Ugyanakkor míg 1999 januárjában mintegy 50 ezerrel kevesebb munkanélküli szerepelt a nyilvántartásban, mint egy évvel korábban, addig a decemberi létszám már 400-zal meghaladta az előző év végi adatot.

A regisztrált munkanélküliek év végi létszáma 1993-at követően folyamatosan csökkent. Ez a csökkenés 1994-ben elérte a 17,8 százalékot, 1995-ben a 4,6 százalékot, 1996-ban a 3,7 százalékot, 1997-ben pedig a 2,8 százalékot. Az 1998-as csökkenés ismét meghaladta a 10 százalékot, bár ebben szerepet játszott az is, hogy a foglalkoztatási törvény lehetővé tette a jövedelempótló támogatásban részesülőknek munkavégzés ideje alatt az ellátás szüneteltetését, és ez a regisztrált munkanélküliek számának csökkenésében is megmutatkozott. A múlt év végén azonban nemhogy csökkent volna ez a létszám, hanem több mint 400-zal meghaladta az egy évvel korábbit.

Időszakos ingadozások

A szezonális mozgás ugyanakkor kisebb volt 1999-ben, mint az azt megelőző évben. A szezonális hatásokra a munkanélküliek száma 390 000 és 440 000 között változott. A létszám az év első három hónapjában volt a legmagasabb, és a pályakezdők júliusi nagyarányú belépéséig viszonylag gyors ütemű csökkenést lehetett megfigyelni. A pályakezdők jelentkezése következtében a munkanélküliek száma az év közepén ismét meghaladta a 400 ezret. Ezt követően kisebb csökkenés után az év végére ismét 400 ezer feletti volt a regisztrált munkanélküliek száma.

Változott az év során az összetétel is. Nőtt a nők, a munkanélkülivé válásukat megelőzően szellemi munkát végzők, valamint az idősebb korcsoportokba tartozók aránya.

Az ellátás összetételében is változásról ad számot az értékelés. Ezek szerint a múlt évben a regisztrált munkanélküliek 34 százaléka részesült munkanélküli-járadékban, egy évvel korábban pedig 31 százalék. Ugyanakkor a jövedelempótló támogatásban részesülők aránya 39 százalék volt, 1998-ban viszont 43 százalék. Ennek a csökkenésnek legfőbb oka, hogy igen sokan munkavégzés miatt szüneteltették ellátásukat.

Kereslet-kínálat

Azok a munkanélküliek, akik kimerítették munkanélküli-járadékukat, és legfeljebb öt év hiányzik az öregségi nyugdíjkorhatár betöltéséhez, 1998 januárjától nyugdíj előtti munkanélküli-segélyben részesülhetnek. Ebben az ellátási formában 1998 végén még csak 1800-an részesültek, 1999 végén viszont már 4700-an. Ezt az ellátási formát 95 százalékban férfiak vették igénybe.

Tavaly havonta mintegy 3,5 százalékkal többen regisztráltatták magukat, mint egy évvel korábban. A korábbi esztendőkben tapasztalt csökkenés viszont inkább azért szűnt meg, mert a regisztrációból kilépők száma is csökkent, az 1998-as állapothoz képest havonta mintegy 5 százalékkal.

A munkaügyi központoknak, kirendeltségeknek bejelentett munkaerőigények a múlt év második felében kismértékű keresetélénkülést jeleztek az egy évvel korábbi szinthez képest. A bejelentett kereslet több mint 90 százaléka fizikai munkára vonatkozott, főként szak- és betanított munkásokat vártak a munkáltatók. A nem fizikai álláshelyek csaknem 60 százaléka ügyintézői munkakört takart.

Elemezve a bejelentett álláshelyeket, valamint a regisztrált munkanélküliek iskolai végzettségét, igen nagy eltérések tapasztalhatók. A munkaerőigények csaknem fele alacsony iskolai végzettséggel rendelkező munkavállalók számára kínál munkalehetőséget. A további 40 százalék szakmunkásoknak, illetve szakiskolát végzetteknek ajánlott állást. A nyilvántartási adatok alapján e két iskolai végzettségi csoportba tartozó, minden száz munkanélkülire egyaránt 15 álláshely jutott a múlt évben. A felsőfokú végzettségűeknél ez az érték tíz, a középiskolai végzettségűeknél pedig öt. Ezek az adatok a támogatott munkahelyekre is vonatkoznak.

A munkáltatók tavaly 27 százalékkal nagyobb arányban kívántak elbocsátani dolgozókat, mint 1998-ban. Az év során 712 munkáltató 31 500 dolgozó elbocsátását jelentette be a munkaügyi szolgálatnak. A munkaerő-kereslet és -kínálat egyidejű élénkülése a piacot jellemző strukturális feszültségek erősödését mutatja. A létszámcsökkentések 58 százalékát az iparban, 33 százalékát a szolgáltatások területén, 9 százalékát pedig a mezőgazdaságban hajtották végre. A leépítések okaként elsősorban a vállalkozás átalakítását jelölték meg a munkáltatók, de jelentős szerepet játszanak az elbocsátásokban a finanszírozási problémák, illetve a piaci körülmények, a kereslet csökkenése.

Aktív támogatások

A munkanélküliség csökkentését szolgáló, úgynevezett aktív foglalkoztatáspolitikai eszközöket – így a képzést, átképzést, az elhelyezkedés támogatását – 1999 novemberéig mintegy 306 ezren vették igénybe, ez 3,7 százalékkal több, mint az azt megelőző évben. A munkaerő-piaci képzésben 80 800-an vettek részt, a közhasznú munkára 114 400-an jelentkeztek. Ez 6,6, illetve 4,5 százalékkal több, mint az előző évben. Nagyobb volt a bértámogatással foglalkoztatottak és az útiköltség-hozzájárulást igénylők köre is. Többen érdeklődtek az új munkahelyek létrehozását, a korábbi munkahelyek megtartását segítő programok iránt. Ugyanakkor csökkent a támogatott vállalkozók, illetve a beruházási támogatással létrehozott munkahelyeken foglalkoztatottak száma.

Elmaradt rátaközlés

Amióta adatokat közölnek a regisztrált munkanélküliekről, nem fordult elő, hogy elmaradjon a nyilvántartottak alapján számított munkanélküliségi ráta közzététele. Most először tartottak a szakminisztériumban olyan sajtótájékoztatót, ahol csak a munkanélküliek létszámát, illetve a régiónkénti, valamint a megyénkénti rátát tették közzé. Az országos rátát – bár ez könnyen kiszámítható a munkanélküliek száma, illetve az előző év január 1-jei gazdaságilag aktív népesség arányából – ezentúl nem hozzák nyilvánosságra. Erről a Szociális és Családügyi Minisztérium helyettes államtitkára tájékoztatta februárban az újságírókat. A tárca illetékese azzal indokolta a döntést, hogy a foglalkoztatási törvény változása miatt valószínűleg számottevően eltér majd a regisztrált munkanélküliek száma a korábbitól, és így az ennek alapján számított ráta félreértésre adhatna okot.

A KSH által közölt munkanélküliségi szám, illetve ráta, valamint a regisztrált munkanélküliek létszáma és az ennek alapján számított ráta között eddig is jelentős volt az eltérés. Ez viszont nem zavarta a kérdéssel foglalkozókat, mert közismert volt az eltérés oka. A KSH az ILO előírásai szerint a nemzetközi összehasonlításra alkalmas módon, reprezentatív felmérés segítségével határozza meg a munkanélküliek számát, illetve a rátát. Az Országos Munkaügyi Kutató és Módszertani Központ a megyei munkaügyi központok nyilvántartási adatait veszi alapul, és ezt összesítve határozza meg a munkanélküliek számát, majd ennek alapján a rátát.

A KSH negyedévente 32 ezer háztartást és mintegy 65 ezer személyt kérdez meg, s a válaszokból számítja ki az adatokat. Az OMKMK a regisztrációra jelentkezők számából indul ki. Az állástalanok általában azért jelentkeznek regisztrációra, mert csak így kaphatnak munkanélküli-járadékot, így juthatnak hozzá a járadékos időt követő jövedelempótló támogatáshoz. Ez utóbbi segítség a foglalkoztatási törvény módosításával megszűnt. Helyette az önkormányzatok biztosítanak közcélú munkát, majd szociális segélyt a munkanélkülieknek.

Ugyancsak a regisztrációban teszi érdekeltté a munkanélkülieket, hogy így részt vehetnek képzési, átképzési programokban, hozzájuthatnak a munkahelyajánlatokhoz, illetve elhelyezkedési támogatásra tarthatnak igényt.

Ki a munkanélküli?

A két számítási mód közötti jelentős eltérés oka részint az, hogy azok is regisztráltathatják magukat munkanélküliként, akiket a KSH-statisztika nem szerepeltet ebben a státusban. A hivatal felmérésében ugyanis nem számít munkanélkülinek, aki a megkérdezés hetében legalább egyórányi jövedelemszerző munkát végzett. Azokat, akik ilyen választ adnak, már a foglalkoztatottak között szerepelteti a KSH. A regisztrációba ugyanakkor bekerülhetnek az ilyen munkanélküliek is. Az adatok eltérésére ad okot az is, hogy a KSH csak azokat veszi be a munkanélküli státusba, akik a megkérdezést megelőző négy hét során aktívan kerestek munkát. A regisztrációnál ez sem feltétel. A KSH felmérésében követelmény a munkanélküli státushoz, hogy az illető akarjon, és ha alkalma van, tudjon is munkát vállalni. Ezeket a kritériumokat a munkaügyi központok, kirendeltségek kevésbé tudják ellenőrizni.

Ennek tudható be, hogy az OMKMK közlése szerint decemberben 9,6 százalékos volt a munkanélküliségi ráta, illetve 404 500 a munkanélküliek száma. A KSH ugyanakkor decemberre 6,4 százalékos rátát, illetve 260 400 munkanélkülit számolt. Az OMKMK, mint említettük, januárra már nem közölt országos munkanélküliségi rátát a Szociális és Családügyi Minisztérium döntése alapján. A KSH a januárra vonatkozó munkanélküliségi adatokat csak február végén teszi közzé.

ILO-előírások

A nyugati országokban is eltérő a gyakorlat a munkanélküliség számításában.

Azokban az országokban, ahol nagyvonalú a segélyezési rendszer, általában igen sokan jelentkeznek regisztrációra, és a nyilvántartott munkanélküliek száma magasabb, mint az ILO-módszer alapján számított érték. Ahol viszont szigorúak a segélyezési feltételek, mint például Lengyelországban, ahol a nagyszámú mezőgazdasági vállalkozó nem részesül ebben az ellátásban, vagy pedig nincs munkanélküli-segély, mint például Törökországban, ott az ILO-módszer szerint meghatározott érték lényegesen magasabb. Így például Törökországban az ILO-módszer szerint számított munkanélküliségi mérték körülbelül tízszerese a nyilvántartottnak.

Több országban elfogadott gyakorlat, hogy mindkét adatsort együttesen publikálják. Így például az Egyesült Királyságban, ahol mindkét adatsort a nemzeti statisztikai hivatal teszi közzé. Van ahol – például az Egyesült Államokban – közlik a regisztrációs értéket, de csak az ILO szerinti adatokat használják fel konjunktúramutatóként. Másutt – például Németországban – főként történelmi okokból a regisztrációs számoknak van kitüntetett szerepe.

Az igazsághoz tartozik, hogy a regisztrált munkanélküliek számából konzisztens munkanélküliségi ráta csak ott számolható, ahol ehhez bázisként rendelkezésre áll a foglalkoztatottak csaknem teljes körű, többnyire a társadalombiztosítási nyilvántartásból származó és az azonos időszakra vonatkozó létszámadat is. Ilyen feltételeknek tesz eleget például Németország, valamint ez jellemző a teljes körű nyilvántartások sokaságát vezető és széles körben alkalmazó skandináv országokra.

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2000. március 15.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8360 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8360 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 4964 olvasói kérdésre 4964 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8360 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8360 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

17 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 4964 olvasói kérdéssel.

Szakképzési munkaszerződés saját munkavállalóval

Társaságunk duális képzőhely, 2023 őszén saját munkavállalóinkat beiskoláztuk munkakörükhöz tartozó technikusi képzésre (1,5 éves felnőttképzés keretében), a féléves...

Tovább a teljes cikkhez

Önkormányzati költségvetési szerv - a foglalkoztatás jogviszonya

Gazdasági, működtetési és közétkeztetési tevékenységgel foglalkozó önkormányzati fenntartású költségvetési szerv esetén kötelező-e közalkalmazotti jogviszonyban foglalkoztatni...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaviszony után megbízási jogviszony

Köthet megbízási szerződést egy magyarországi cég egy olyan magánszeméllyel, aki korábban a cég munkavállalója volt? A kolléga munkaviszony keretében HR manager munkakörben...

Tovább a teljes cikkhez

Végzettségi előírás a vendéglátásban

Nonstop vendéglátóipari egységben az üzemeltetőnek van szakirányú végzettsége, mellette két munkavállaló dolgozik, és egy alkalmi munkás, akiknek nincs végzettségük, "9235"...

Tovább a teljes cikkhez

Szakszervezeti reprezentativitás változása kollektív szerződés módosításánál

Hét évvel ezelőtt kötöttünk kollektív szerződést a nálunk működő egyetlen szakszervezettel, amelyet azóta is rendszeresen felülvizsgálunk és módosítunk. Tavaly létrejött egy...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési jubileumi jutalom összege

2024-ben jogosult lesz 40 éves köznevelési foglalkoztatotti jutalomra az óvónőnk. E jutalom meghatározásakor (illetmény) az esélyteremtési illetményrészt is figyelembe kell-e venni?...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési jubileumi jutalom jogszerző ideje

Állásfoglalásukat szeretnénk kérni a Púétv. 105. §-ának (7) bekezdésében megjelölt szakmai gyakorlat munkavégzési kötelezettséggel nem járó szüneteltetésének időszakáról....

Tovább a teljes cikkhez

Mentő-gépkocsivezető munkaideje

Mentő-gépkocsivezetőként teljesítek szolgálatot. Van-e szabályozás arra, hogy mennyit tölthetek szolgálatban, ha nem írtam alá a 24 órás szolgálatot? Úgy tűnik, hogy Budapestre is...

Tovább a teljes cikkhez

Szabadság elévülése

A munkáltató nem adta ki, a sok munka miatt a munkavállaló nem vette ki az adott évi szabadságait. Az előző évről így a munkavállalónak 18 munkanap szabadsága maradt (ebből 4...

Tovább a teljes cikkhez

Végzettségi előírás a vendéglátásban

Nonstop vendéglátóipari egységben az üzemeltetőnek van szakirányú végzettsége, mellette két munkavállaló dolgozik, és egy alkalmi munkás, akiknek nincs végzettségük, "9235"...

Tovább a teljes cikkhez

Szakszervezeti reprezentativitás változása kollektív szerződés módosításánál

Hét évvel ezelőtt kötöttünk kollektív szerződést a nálunk működő egyetlen szakszervezettel, amelyet azóta is rendszeresen felülvizsgálunk és módosítunk. Tavaly létrejött egy...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési jubileumi jutalom összege

2024-ben jogosult lesz 40 éves köznevelési foglalkoztatotti jutalomra az óvónőnk. E jutalom meghatározásakor (illetmény) az esélyteremtési illetményrészt is figyelembe kell-e venni?...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési jubileumi jutalom jogszerző ideje

Állásfoglalásukat szeretnénk kérni a Púétv. 105. §-ának (7) bekezdésében megjelölt szakmai gyakorlat munkavégzési kötelezettséggel nem járó szüneteltetésének időszakáról....

Tovább a teljes cikkhez

Mentő-gépkocsivezető munkaideje

Mentő-gépkocsivezetőként teljesítek szolgálatot. Van-e szabályozás arra, hogy mennyit tölthetek szolgálatban, ha nem írtam alá a 24 órás szolgálatot? Úgy tűnik, hogy Budapestre is...

Tovább a teljes cikkhez

Szabadság elévülése

A munkáltató nem adta ki, a sok munka miatt a munkavállaló nem vette ki az adott évi szabadságait. Az előző évről így a munkavállalónak 18 munkanap szabadsága maradt (ebből 4...

Tovább a teljes cikkhez

Hétvégi feladatok megszervezése hétköznapra beosztott munkavállalókkal

Intézményünk munkatársai háromhavi munkaidőkeretben dolgoznak, hétköznapokon. Előfordul, hogy hétvégén és ünnepnapokon rendezvényeket tartunk, melyek lebonyolításához...

Tovább a teljes cikkhez

Vasárnapi pótlékra való jogosultság strandfürdőkben

Önkormányzati fenntartású termálstrandfürdőben jogosultak-e vasárnapi pótlékra a munkavállalók? Ha igen, minden munkavállalót megillet a vasárnapi pótlék, vagy csak bizonyos...

Tovább a teljes cikkhez

Munkába járás költségtérítésének belső szabályozása

A munkáltató a napi munkába járás költségtérítéseként 30 Ft/km összeget fizet. Sajnos több munkavállaló nem ott lakik, ahonnan kéri a napi utazás elszámolását. Belső...

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 4964 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 259-ik lapszám, amely az 4964-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

Így működik az eÁFA-rendszer 2024-től Megnézem

Számviteli változások 2024 Megnézem

Az adótörvények 2024. évi változásai Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem