×

Munkahelyi titkok

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (1999. november 15.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 23. számában (1999. november 15.)

 

A munkavállaló a munkavégzése során számos olyan információhoz juthat, amelyet a munkaviszony fennállása alatt, illetve annak megszűnését követően olyan módon használhat fel, hogy az a munkaadójára hátrányos következményekkel járhat. Milyen jogi eszközöket vehet igénybe a munkáltató az inkorrekt dolgozóval szemben? Hogyan tudja megvédeni gazdasági érdekeit?

 

A munkáltatónak a munkavállalójával szemben is meg kell védenie a gazdasági érdekeit a munkaviszony alatt és után is. A munkaviszony olyan sajátos személyes jellegű jogviszony, amely nem nélkülözi a bizalmi elemeket. A munkaviszony bizalmi jellegéből következik például a munkavállaló személyes közreműködésének kötelezettsége és a felek széles körű együttműködési kötelezettsége is. Ebből az együttműködési kötelezettségből fakad az, hogy a munkavállaló a munkaviszony fennállása alatt nem tanúsíthat a munkaadó gazdasági érdekeivel ellentétes magatartást.

Titkok és információk

A Munka Törvénykönyve (Mt.) 103. §-ának (3) bekezdése előírja, hogy a munkavállaló köteles megőrizni a munkája során tudomására jutott, a tevékenységére vonatkozó alapvető fontosságú információkat. Ezen túlmenően sem közölhet illetéktelen személlyel olyan adatot, amely a munkaköre betöltésével összefüggésben jutott tudomására, és amelynek közlése a munkáltatóra vagy más személyre hátrányos jogkövetkezménynyel járna. A munkavállaló köteles tehát az üzemi és az üzleti titok megtartására. Ebbe a kategóriába tartozik minden olyan adat, műszaki megoldás, okmány, szerződés vagy szerződéstervezet, üzleti célokkal kapcsolatos terv, amely bármilyen formában is, de érinti a munkaadó rövid, illetve hosszú távú gazdasági tevékenységét.

Titokká minősítés

Az üzemi-üzleti titokká minősítés a munkáltató feladata, a munkáltató döntésén múlik a titkosított adatok, információk körének meghatározása. Ezt a döntést célszerű a munkavállalók között nyilvánosságra hozni, szabályzatban rögzíteni vagy adott esetben a munkaszerződés tárgyává tenni, illetve olyan nyilatkozat aláírását kérni a munkavállalótól, amelyben az elismeri, hogy tudomása van arról, hogy a munkaadó mit minősített üzleti-üzemi titoknak. Mindez egyértelművé teszi, hogy mi tekinthető üzleti-üzemi titoknak a munkáltatónál. Ilyen esetben célravezető írásban tájékoztatni a munkavállalót a titoktartási kötelezettség esetleges jogkövetkezményeiről is, amely akár a munkaviszony rendkívüli felmondással történő megszüntetése is lehet.

Az üzleti titok megsértése akkor is megvalósulhat, ha az adott tény, információ nem áll iparjogvédelmi oltalom alatt, akár azért, mert arra nem alkalmas, akár azért, mert erre a munkaadó nem nyújtott be igényt.

GAZDASÁGI ÉRDEKEK

Üzleti-gazdasági kapcsolat

Az előbbiek mellett, de annál szélesebb körben is védi a munkaadó gazdasági érdekeit a Munka Törvénykönyve 3. §-ának (3) bekezdése, amely szerint a munkavállaló nem tanúsíthat olyan magatartást, amellyel munkáltatója jogos gazdasági érdekeit veszélyeztetné.

Amikor például a munkavállaló olyan társaság alapításában vesz részt tulajdonosként, amely rendszeres üzleti kapcsolatba kerül a munkáltatóval, akkor jogos lehet a munkavállaló munkaviszonyának rendkívüli felmondással való megszüntetése a Munka Törvénykönyve 3. §-ának (3) bekezdése alapján. Ez adott esetben független attól, hogy a munkavállaló vezetője-e az alapított társaságnak, a tulajdonosi minőség önmagában is sértheti a munkaadó gazdasági érdekeit. Ha ugyanis fennáll a törvényben említett rendszeres üzleti-gazdasági kapcsolat, nyilvánvaló, hogy az egyesület által megrendelt és megfizetett szolgáltatás ellenértéke bevételt, vagyonnövekedést eredményez a munkavállaló által alapított társaságnál. Abban az esetben pedig, ha a társaság által elvégzett munkát a munkáltató részéről éppen ez a munkavállaló igazolja, vitán felül áll, hogy az ilyen alkalmazott veszélyeztetheti a munkáltató gazdasági érdekeit azáltal, hogy például a számlák igazolásán keresztül lehetősége van az általa alapított társaság gazdasági érdekeinek képviseletére, akár a munkaadó terhére is.

Vállalkozáshoz való jog

Az Mt. 3. §-ának (3) bekezdésében megfogalmazott általános, széles körű tilalomban benne foglaltatik, hogy a munkavállalónak korlátozott a vállalkozáshoz való joga. A munkaviszony fennállása alatt nem folytathat olyan vállalkozói-vállalkozási tevékenységet, amellyel a munkáltatója gazdasági versenytársa lenne, hiszen ez a munkaviszony bizalmi jellegével lenne öszszeegyeztethetetlen.

Miután a Munka Törvénykönyvének a munkáltató jogos gazdasági érdekeit széles körben érvényesítő – előbb említett – rendelkezése általános érvényű tilalom, így ilyenkor is ajánlott írott alakban, például a munkaszerződésben rögzíteni, hogy mik azok a magatartások, amelyeket a munkaadó a gazdasági érdeke veszélyeztetéseként értékel.

Jogtalanul védett gazdasági érdek

Ha a munkaadó az üzleti-üzemi titkok, illetve a gazdasági érdekeit veszélyeztető magatartások köréről nem rendelkezik írásban, vagy az erre vonatkozó írásbeli megállapodást utóbb a munkavállaló vitatja, akkor a bíróság foglal állást abban a kérdésben, hogy a munkáltató megsértett gazdasági érdeke jogos-e. Ha ugyanis a gazdasági érdek nem „jogos", annak megsértése nem tilalmazott. Ha például a munkáltató kioktatja a munkavállalóját, hogy az esetleges munkaügyi ellenőrzés során úgy nyilatkozzon, miszerint négyórás munkakörben alkalmazzák, míg a valóság az, hogy nyolcórás munkát végez, és a munkavállaló ennek ellenére (akár vétlenül is) feltárja a valós tényeket, emiatt vele szemben semmilyen hátrányos jogkövetkezményt nem alkalmazhat a munkaadó.

Valós veszélyeztetés

A jogosságon túlmenően a bíróság az eset összes körülményeit mérlegelve dönt abban is, hogy valóban veszélyeztette-e a munkavállaló magatartása a munkaadó gazdasági érdekeit. Ebben a körben a bíróság nem azt vizsgálja, hogy a munkavállaló kimutatható sérelmet, kárt okozott-e a munkaadónak, mert már a gazdasági érdekek veszélyeztetésének a ténye is elegendő a munkavállaló jogszabálysértésének megállapításához.

A most ismertetendő jogesetben a részvénytársaság daruágazat-vezetőjéhez egy alkalommal megrendelés érkezett. A megrendelést a vezető, annak kis volumenére hivatkozva, egy olyan kft.-hez továbbította, amelynek ő is tagja volt. A munkaadó részvénytársaságnak tudomása volt arról, hogy a vezető egy hasonló tevékenységet folytató, konkurens társaság tagja. A munkaadó minderről tudomást szerezve rendkívüli felmondással megszüntette munkavállalója munkaviszonyát, bár utóbb a megrendelés nem realizálódott.

A munkaviszony megszüntetése nem minősül jogellenesnek ebben az esetben, hiszen a megrendelés eredetileg a részvénytársasághoz érkezett. A megrendelésnek a saját céghez való továbbítása akkor sem fogadható el, ha a vezető saját hatáskörben dönthet a munkák elvállalásáról. A saját hatáskörben döntési joggal felruházott vezető tehát dönthet arról, hogy a kisebb jelentőségű megrendelést például az alacsony haszon miatt nem vállalja el, de ha a megrendelést továbbítani kívánja a saját vállalkozásába, tehát a döntésben saját vállalkozása is érintett, gazdaságilag érdekelt, a nyilvánvaló összeférhetetlenség miatt őt nem illetheti meg döntési jog.

A rendkívüli felmondás jogosságának elbírálásánál jelen esetben nincs jelentősége annak, hogy a megrendelés volumene valóban kisebb a szokásosnál, továbbá annak sem, hogy a megrendelés nem realizálódott. Kimutatható kár nem keletkezett a részvénytársaságnál, de a munkaadó jogos gazdasági érdekeit veszélyeztető magatartás már önmagában a veszélyeztetés ténye miatt megalapozhatja a rendkívüli felmondást (BH 1996/64. számú jogeset).

Csendestárs

Problémaként merülhet fel, hogy a munkavállalónak a betéti társaságnál betöltött kültagi minősége veszélyeztetheti a munkaadó gazdasági érdekeit, hiszen a kültag korlátozott jogokkal vesz részt a betéti társaság működésében a beltaghoz képest, tehát üzletvezetésre, képviseletre nem lehet jogosult. Ilyen esetben vizsgálni kell a betéti társaság tevékenységi körét, hogy azonos-e a munkaadó tevékenységi körével. Ha ez az azonosság fennáll, a gazdasági társaságokról szóló 1997. évi CXLIV. törvény (Gt.) rendelkezései alapján az a következtetés vonható le, hogy bár a személyes közreműködést nem vállaló kültag (csendestárs) a konkrét tevékenységből kimarad, a társaság működését és annak üzletpolitikáját, az üzletvitelt befolyásoló lényegesebb döntések meghozatalában való közreműködés során mégis felhasználhatja azokat az információkat, amelyeket a munkaadótól szerzett. Ezzel veszélyeztetheti a munkavállalója jogos gazdasági érdekét, hiszen a konkurens gazdasági társaság tevékenységében működik közre, tehát a hátrányos jogkövetkezmények az ilyen munkavállalóval szemben is gyakorolhatók.

KORLÁTOK VEZETŐ ÁLLÁSÚAKNÁL

A vezető állású munkavállaló a munkaadó teljes körű gazdasági érdekének szolgálatára köteles, így vele szemben szigorúbb követelmények is megfogalmazódnak a Munka Törvénykönyvében. Ha ugyanis a munkavállaló vezető állást tölt be a munkaadónál, sem további munkaviszonyt, sem munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyt nem létesíthet a gazdasági verseny korrekt feltételeinek biztosítása érdekében, kivéve azt az esetet, ha ebben munkaadójával megállapodik. A Munka Törvénykönyve alapján vezetőnek minősül a vezető helyettese is, illetve az, akit a tulajdonos, illetve a tulajdonosi jogokat gyakorló szervezet (közgyűlés, taggyűlés) ilyennek minősít.

További munkaviszony

A vezető éppen a munkaadója gazdasági érdekeinek elsődlegessége miatt nem köthet saját nevében a munkáltatói tevékenység körébe tartozó ügyletet, és nem lehet tagja a munkáltatóéhoz hasonló tevékenységet folytató vagy a munkaadóval rendszeres gazdasági kapcsolatban álló gazdasági társaságnak, kivéve azt az esetet, ha ehhez a munkaadó hozzájárul. A nem vezető állású munkavállaló, ha további munkajogviszonyt létesít, azt csak bejelenteni köteles munkaadójának, tehát a további munkaviszony létesítésének tilalma nem általános érvényű, mint a vezető állásúaknál. Azonban a munkaadó a nem vezető állású munkavállalónak is megtilthatja a jogviszony létesítését, vagy a fennálló jogviszony megszüntetésére is kötelezheti a munkavállalót, ha a további jogviszony jogos gazdasági érdekeit veszélyezteti.

Hozzátartozó

Kizárólag a vezető állásúakra vonatkozó korlátozás, hogy az ő munkaviszonyukat akkor is meg kell szüntetni, ha közeli hozzátartozójuk lesz a munkaadójához hasonló tevékenységet folytató vagy a munkáltatóval rendszeres kapcsolatban álló gazdasági társaság tagja, vezetője, kivéve ha a felek eltérően állapodnak meg.

Jogkövetkezmények

Ha a vezető állású munkavállaló megszegi a fenti rendelkezéseket, a munkáltató a számára legelőnyösebb módon állapíthatja meg a jogsértés anyagi következményeit. Követelhet kártérítést, illetve hogy a vezető a saját részére kötött ügyletet neki engedje át, vagy az ebből eredő hasznát neki adja ki, vagy az arra vonatkozó követelését rá engedményezze.

A munkaadói követelés érvényesítésére nyitva álló időtartam kezdete szempontjából annak van jelentősége, hogy a munkáltatói jog gyakorlója mikor szerez tudomást a jogsértésről. Ettől az időponttól számított három hónapon belül van lehetőség az igény érvényesítésére a vezető állású munkavállalóval szemben. A munkaadó a jogsértés keletkezésétől számított egy éven belül érvényesítheti igényét.

A VERSENYTÖRVÉNY SZABÁLYAI

Üzleti titok

Az üzleti titok megőrzésének kötelezettségét a Munka Törvénykönyvén túl a tisztességtelen piaci magatartás és a versenykorlátozás tilalmáról szóló 1996. évi LVII. törvény rendelkezései is előírják. E jogszabály tiltja az üzleti titok tisztességtelen módon történő megszerzését, felhasználását, vagy jogosulatlanul mással való közlését és nyilvánosságra hozatalát. Ilyennek minősül az is, ha az üzleti titkot a jogosult hozzájárulása nélkül a vele fennálló vagy korábban fennállt bizalmi viszony felhasználásával szerzik meg. Az érintett személyek titoktartási kötelezettsége a bizalmi viszony megszűnése után is fennáll, ha a tudomásukra jutott információ üzleti titoknak minősül. A jogszabály által említett bizalmi viszony legtipikusabb példája éppen a munkaviszony.

Az üzleti titok fogalmába e jogszabály alkalmazásakor is beletartozik minden tény, információ, megoldás vagy adat, amelynek titokban maradásához a munkaadónak méltányolható érdeke fűződik. A versenytörvény alapján indult bírósági eljárásban a hatóságnak vizsgálnia kell, hogy a munkaadó az információ titokban tartása érdekében megtett-e minden, az adott körülmények között ésszerű és szükséges intézkedést. Itt csak utalunk a korábban elmondottakra, miszerint perdöntő fontosságú lehet az üzleti-üzemi titkok körének írásbeli rögzítése, és az, hogy ezt a munkavállalók valóban megismerték.

Versenyfelügyeleti eljárás

Az üzleti titok sérelme esetén, ha annak jogvédelmére a versenytörvény rendelkezései alapján kerül sor, az eljárás lefolytatására nem a munkaügyi bíróságoknak, hanem a rendes megyei (fővárosi) bíróságoknak van hatáskörük. A per megindítására hat hónapos határidőn belül van lehetőség a jogszabálysértésről való tudomásszerzéstől számítva. A jogszabálysértő magatartás tanúsításától számított három év eltelte után perindításnak nincs helye akkor sem, ha a munkaadó ennél később szerez tudomást a jogsértésről.

Üzleti titok tisztességtelen megszerzése

A munkaviszony bizalmi jellegéből fakad, hogy a munkaadónál kifejtett tevékenység során ismeretanyag jut a munkavállalóhoz mind gazdasági-kereskedelmi, mind műszaki szempontból. Az, hogy ezt a szellemi tudásszintet a munkavállaló az általa alapított gazdasági társaságba átviszi, jogilag kifejezetten nem kifogásolható. Az azonban, hogy az új gazdálkodó szervezet tevékenysége lényegében vagy teljes egészében azonos a korábbi gazdálkodó szervezet működését jellemző tevékenységgel, az már nem egyeztethető össze az elvárható és jogilag sem kifogásolható magatartásnormákkal.

Éppen erre tartalmaz rendelkezést a versenytörvény 4. §-a, amely tiltja az üzleti titok tisztességtelen módon való megszerzését és felhasználását. Amennyiben tehát a munkavállalónak a munkaviszony fennállása alatt tudomása van arról, hogy kik a munkaadó megrendelői, nekik a munkaadó milyen szerződés alapján, milyen feltételekkel és milyen szolgáltatásokat végez, ez üzleti titoknak minősül. Ehhez azonban feltétel, hogy az adott ismeret, információ kétségkívül a munkaadónál létesített munkaviszonyhoz kapcsolódjon. Például a fuvarszervezői munkakörben dolgozó munkavállaló esetében a fuvarozókör ismerete nem üzleti titok, ha a munkavállaló korábban éveken keresztül már más munkáltatónál hasonló munkakörben ellátott ilyen feladatot, tehát ezek az információk nem csak a legutóbbi munkaviszonyához kapcsolódnak (BH 1995/ 231. számú jogeset).

A munkaadó a versenytörvény rendelkezései megsértése esetén keresetében kérheti a jogsértés megállapítását, a jogsértés abbahagyását és eltiltást a további jogsértéstől, továbbá követelheti, hogy a jogsértő nyilatkozattal vagy más módon adjon elégtételt, és szükség esetén ennek saját költségén megfelelő nyilvánosságot biztosítson. Ezen túlmenően kérheti a bíróságtól a sérelmes helyzet megszüntetését, a jogsértés előtti állapot helyreállítását, a jogsértéssel előállított áru jogsértő jellegtől való megfosztását, illetve megsemmisítését is. A bírósági versenyfelügyeleti eljárásban lehetőség van továbbá kártérítés érvényesítésére is, a polgári jog szabályai szerint.

TITOKTARTÁSI KÖTELEZETTSÉG

Polgári jogi megállapodás

A Munka Törvénykönyve a munkaviszony megszűnése utáni időre vonatkozóan nem tartalmaz olyan tilalmat, amely korlátozná a volt munkavállalónak a munkaadó gazdasági érdekeit sértő magatartását. Természetesen a tisztesség és a jó erkölcs szabályai, illetve a személyhez fűződő jogokkal való visszaélés tilalom ilyenkor is korlátot képeznek, de ezek áthágása nem munkajogi, hanem polgárjogi következményekkel jár.

A Munka Törvénykönyve alapján ilyen jellegű tilalom csak erre vonatkozó megállapodás alapján terhelheti a munkavállalót. A jogszabály erről a szerződésről csak annyit rögzít, hogy megfelelő ellenérték fejében és legfeljebb három év időtartamra köthető, a polgári jog általános szabályai szerint. A polgári jog rendelkezéseinek alkalmazása annyit jelent, hogy a szerződés érvényességének megállapításához, illetve a szerződésszegés eseteiben a Polgári Törvénykönyv rendelkezéseit kell alkalmazni. Annak ellenére, hogy az ilyen megállapodás polgárjogi jellegű, az ebből eredő vita elbírálása a munkaügyi bíróságok hatáskörébe tartozik.

A gyakorlatban az ilyen szerződések időtartama többnyire egy-két év, az ellenérték pedig az éves nettó keresettel egyezik meg, egy évre számítva. A megállapodás írásba foglalása ugyan nem kötelező, de mindenképpen célszerű, hogy annak tartalmát vita esetén egyértelműen meg lehessen állapítani.

A megállapodásban rögzíteni kell, hogy milyen körben nem teremthet a volt munkavállaló versenyhelyzetet a munkaadójával szemben. Például meg lehet jelölni valamely tevékenységet, vagy azt, hogy valamely versenytársnál nem helyezkedhet el, vele nem szerződhet.

Érvénytelen megállapodás

Az a megállapodás azonban, amelyik méltánytalanul és túlzottan korlátozza a munkavállalót, veszélyezteti további munkavégzését és megélhetését, érvénytelennek minősül. Érvénytelen lehet például az a megállapodás, amely minden területi megkötöttség nélkül zárja ki a hasonló munka vállalását.

Sajátos problémát vethet fel bizonyos szakmákban kötött versenytilalmi megállapodás. Ha például távközlési vagy számítástechnikai mérnök számára írnak elő korlátozást, a dolgozó e végzettségének megfelelő munkakört leginkább csak a versenytársak valamelyikénél tölthet be. Ebben az esetben tehát a speciális munkakörből ered, hogy elhelyezkedni többnyire csak a fővárosban és valamely versenytársnál lehet, így a szerződésben kikötött időre szakmájában gyakorlatilag nem helyezkedhet el. Ez annak veszélyét rejti magában, hogy a rendkívül gyors technikai fejlődéstől való elmaradás szakmailag behozhatatlan hátrányt jelenthet a munkavállalónak. Így a munkavállaló jogának önkéntes korlátozása, hogy a munkaerejével maga rendelkezzék, nagy összegű ellenérték esetén sem tűnik előnyösnek.

A megállapodás kötésének időpontja

Más-más megítélés alá esik a megállapodás attól függően, hogy a munkavállalóval már a munkaszerződés megkötésekor közlik a versenytilalmi korlátozásokat, és az a munkaszerződés részét képezi, vagy a már alkalmazásban álló dolgozóval közli a munkavállaló az ilyen irányú igényét. Az előbbi megoldás a munkavállaló számára lényegesen kedvezőbb, hiszen így már a munkaszerződés megkötése előtt mérlegelni tudja, hogy vállalni tudja-e ezt a kötelezettséget, hiszen az ilyen megállapodás szakmai célkitűzéseinek megvalósításában mindenképpen korlátozza a munkavállalót.

Abban a kérdésben, hogy az adott megállapodás megfelel-e az egyenértékűség elvének, vita esetén a bíróság foglal állást az összes körülmény mérlegelésével, így erre nézve pontos mérték nem adható.

Ocsenás Zoltán
Bírói gyakorlat
Arra, hogy a munkaadó milyen esetben fordulhat volt munkáltatója ellen a versenytörvény alapján, az alábbi jogeset nyújt példát:

A társaság anyagmérő, kijelző rendszer gyártásával és forgalmazásával foglalkozott. A berendezést a társaság többévi munkával fejlesztette ki, amiben részt vett a későbbi jogvitában érintett munkavállaló is. Az alkalmazott munkakörébe tartozott a termék forgalmazása. A munkavállaló alapított egy kft.-t, majd megkereste a társaság jelentős üzleti partnereit azzal, hogy a berendezést nála kedvezőbb feltételek mellett szerezhetik be, mint a munkáltatójánál. A munkaadó üzletfeleinek eljuttatott körlevélben a munkavállaló a kedvezőbb ajánlaton túl arról tájékoztatta a címzetteket, hogy a berendezés szabadalmi oltalom alatt nem áll, így bárki gyárthatja és forgalmazhatja azt, továbbá azt is közölte, hogy annak kifejlesztésében ő is tevékenyen részt vett. Miután mindez a munkaadó tudomására jutott, rendkívüli felmondással megszüntette a munkavállaló munkaviszonyát.

A munkavállaló megsértette a versenytörvényt, hiszen a bizalmi viszony, a munkaviszony még fennállt akkor, amikor az üzleti ajánlatát körlevélben megtette az üzletfelek elé. Ebből a szempontból tehát nincs annak jelentősége, hogy iparjogilag védett volt-e a munkaadó terméke, és annak sem, hogy a tervezésben részt vett-e a munkavállaló, hiszen a műszaki dokumentáció a munkáltatót illeti meg.

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (1999. november 15.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8330 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8330 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 4946 olvasói kérdésre 4946 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8330 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8330 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

17 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 4946 olvasói kérdéssel.

Szakképzési munkaszerződés - a lehetséges időtartam

Az Szkt. 83. §-ának (2) bekezdése szerint "szakképzési munkaszerződés a szakirányú oktatásban részt vevő tanulóval, illetve a képzésben részt vevő személlyel köthető
a) a...

Tovább a teljes cikkhez

Hallgatói munkaszerződés-kötés - nem a duális képzéstől függ

Az Nftv. 44. § (1) bekezdés a) pontja értelmében a hallgató hallgatói munkaszerződés alapján végezhet munkát a duális képzés képzési ideje alatt külső vagy belső gyakorlóhelyen,...

Tovább a teljes cikkhez

Szabadság elszámolása hosszabb teljes munkaidőben

Portásokat alkalmazunk heti 45 órás bejelentéssel. A beosztás szerinti napokon 12 órát dolgoznak. A szabadságot a beosztás szerinti napokon a beosztás szerinti órában számoljuk el. Egy...

Tovább a teljes cikkhez

Törvényi mértéken felül adott szabadság megváltása

Ha a munkavállalónak jutalmul adunk plusz 1 nap fizetett szabadságot a törvényi mértéken felül (mert jól dolgozott), és nem használja fel, felmondás esetén kötelesek vagyunk pénzben...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaidő-beosztás nonstop vendéglátásban

32 éve működő nonstop vendéglátóegység vagyunk. Jó pár éve 24 órás váltásokban dolgoznak munkavállalóink, kéthavi munkaidőkerettel, a napi munkaidő minimum 4 óra, maximum 24...

Tovább a teljes cikkhez

Elszámolás a munkaviszony megszűnésekor

Ha a munkavállalót felmentettük a munkavégzés alól, mikor kell kiadni a kilépő dokumentumait és elutalni a fizetését? Az utolsó munkanapját vagy a felmondási idő leteltét követő...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaruha-ellenérték - bérből való levonása munkaviszony megszűnésekor

Társaságunk cafeteria keretében munkaruhát juttat dolgozóinak bizonyos összegben. A munkaruha kihordási idejét egy évben határozta meg. A cafeteriaszabályzat szerint időarányosan...

Tovább a teljes cikkhez

Pedagógusilletmény-megállapítás és a munkáltatói mérlegelés

Pedagógusok illetményének megállapításánál kötelező beépíteni a 3 évenkénti szakmai gyakorlati idő okán adható 2,5%-os emelést azoknál, akik 2023 decemberében a garantált...

Tovább a teljes cikkhez

Többlettanítási díj az átfedési időre

A Púétv. 130. §-a szerinti átfedési időre járó többlettanítási díj helyes értelmezéséhez szeretnénk segítséget kérni. Jár-e az átfedési időre díjazás azoknak az...

Tovább a teljes cikkhez

Törvényi mértéken felül adott szabadság megváltása

Ha a munkavállalónak jutalmul adunk plusz 1 nap fizetett szabadságot a törvényi mértéken felül (mert jól dolgozott), és nem használja fel, felmondás esetén kötelesek vagyunk pénzben...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaidő-beosztás nonstop vendéglátásban

32 éve működő nonstop vendéglátóegység vagyunk. Jó pár éve 24 órás váltásokban dolgoznak munkavállalóink, kéthavi munkaidőkerettel, a napi munkaidő minimum 4 óra, maximum 24...

Tovább a teljes cikkhez

Elszámolás a munkaviszony megszűnésekor

Ha a munkavállalót felmentettük a munkavégzés alól, mikor kell kiadni a kilépő dokumentumait és elutalni a fizetését? Az utolsó munkanapját vagy a felmondási idő leteltét követő...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaruha-ellenérték - bérből való levonása munkaviszony megszűnésekor

Társaságunk cafeteria keretében munkaruhát juttat dolgozóinak bizonyos összegben. A munkaruha kihordási idejét egy évben határozta meg. A cafeteriaszabályzat szerint időarányosan...

Tovább a teljes cikkhez

Pedagógusilletmény-megállapítás és a munkáltatói mérlegelés

Pedagógusok illetményének megállapításánál kötelező beépíteni a 3 évenkénti szakmai gyakorlati idő okán adható 2,5%-os emelést azoknál, akik 2023 decemberében a garantált...

Tovább a teljes cikkhez

Többlettanítási díj az átfedési időre

A Púétv. 130. §-a szerinti átfedési időre járó többlettanítási díj helyes értelmezéséhez szeretnénk segítséget kérni. Jár-e az átfedési időre díjazás azoknak az...

Tovább a teljes cikkhez

Polgármesteri és képviselő-testületi mandátum lejárta

2024 júniusában egy időben kerül sor az önkormányzati és az európai parlamenti választásokra, azonban a polgármester és a képviselő-testület mandátuma 2024 októberéig tart....

Tovább a teljes cikkhez

Pedagógusbér - sávok és csökkenthetőség

A 2024. évi tanárbéremelés érdekében az 1615/2023. Korm. határozat 6. pontja így rendelkezik: "a kormány felkéri a nem állami fenntartású köznevelési intézmények, valamint a Gyvt....

Tovább a teljes cikkhez

Rendszeres változás a délutáni műszakpótlékra jogosultságnál

A Gyvt. 15. §-ának (10) bekezdése szerinti, ún. "délutáni műszakpótlék" szabályának alkalmazása során a "rendszeres változás" meghatározásakor alkalmazható-e az Mt....

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 4946 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 258-ik lapszám, amely az 4946-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

Így működik az eÁFA-rendszer 2024-től Megnézem

Számviteli változások 2024 Megnézem

Az adótörvények 2024. évi változásai Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem