×

Hozzátartozói kárigények

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (1999. június 15.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 18. számában (1999. június 15.)

 

A munkahelyen elszenvedett károsodás nemcsak a dolgozót, hanem annak családját is hátrányosan érinti. A bírósági gyakorlatból vett példáinkkal arra igyekszünk választ adni, milyen körben léphetnek fel önálló kárigénnyel a kárt szenvedett munkavállaló hozzátartozói a munkáltatóval szemben.

 

A Munka Törvénykönyve szerint a munkáltató – kártérítési kötelezettsége körében – köteles megtéríteni a munkavállaló közeli hozzátartozójának a károkozással összefüggésben felmerült kárait, indokolt költségeit is. Ha a károkozással összefüggésben a munkavállaló meghal, eltartott hozzátartozója ezen túlmenően olyan összegű tartást pótló kártérítést is igényelhet, amely biztosítja szükségleteinek – a tényleges, illetőleg az elvárhatóan elérhető munkabérét, jövedelmét is figyelembe véve – a sérelem előtti színvonalon való kielégítését.

Közeli hozzátartozónak minősül ebből a szempontból a házastárs, az egyenes ágbeli rokon, a házastárs egyenes ágbeli rokona, az örökbe fogadott, mostoha- és nevelt gyermek, az örökbe fogadó, a mostoha- és a nevelőszülő, a testvér, valamint az élettárs.

Az özvegy és a valutaellátmány

A dolgozó külföldi munkavégzés közben halálos üzemi balesetet szenvedett. Házastársa háztartásbeli volt, egy kiskorú gyermek eltartásáról gondoskodott, a házasságból született két másik gyermek a baleset időpontjában már nagykorú volt. A balesettel kapcsolatban a munkáltató elismerte ugyan teljes körű anyagi felelősségét, ám a kártérítés pontos összegében nem tudott megegyezni az özveggyel, aki a munkáltatónál működő döntőbizottsághoz fordult a férje balesetéből eredő kára megtérítése iránt. A döntőbizottság a kérelemnek részben helyt adva 42 550 forint dologi kártérítés, 224 ezer forint elmaradt valutajövedelem és havi 2000 forint járadék megfizetésére kötelezte a munkáltatót. A döntőbizottság határozatának megváltoztatása végett mindkét fél a keresettel élt a munkaügyi bíróság előtt. A két ügyet a munkaügyi bíróság egyesítette, s együtt bírálta el.

A munkáltató a valutajövedelem elmaradása címén támasztott kártérítési igény elutasítását kérte. Az özvegy keresete nem vagyoni kártérítés címén 500 ezer forint, jövedelempótló keresetveszteség címén havi 4755 forint, mezőgazdasági művelésből fakadó keresetveszteség címén havi 2000 forint járadék, a ház körüli munkák elvégzéséből eredő kiadásai és a böllérkedésből származó keresetveszteség címén ugyancsak havi 2000 forint járadék, továbbá az elmaradt valutajövedelem alapján – keresetveszteség címén – 480000 forint, és valamennyi követelés után járó kamatok, valamint perköltsége megfizetésére irányult.

A munkaügyi bírósági ítélet megváltoztatta a döntőbizottság határozatát, és kötelezte a munkáltatót, hogy fizessen meg az elhunyt dolgozója házastársának 300 000 forint nem vagyoni kártérítést és 83 000 forint elmaradt kártérítési járadékot, valamint annak kamatait, továbbá a jövőre nézve havi 4000 forint kártérítési járadékot. Ezt meghaladóan elutasította az hozzátartozói keresetet.

A munkáltató fellebbezett az elsőfokú ítélet ellen, s kérte a terhére megállapított nem vagyoni kárpótlás és a kártérítési járadék összegének mérséklését. Az özvegy szintén fellebbezéssel élt, amelyben kérte a nem vagyoni kártérítés összegének 500000 forintra való felemelését, illetve hogy a másodfokú bíróság az elmaradt valutajövedelem címén 320000 forint és annak időarányos kamatainak megfizetésére kötelezze a munkáltót. Álláspontja szerint a nem vagyoni kártérítéssel kapcsolatban a munkaügyi bíróság nem tulajdonított kellő jelentőséget a pszichés és egész életre kiható hatásoknak, amelyek a megalapozott családi élet, a húsz évet meghaladó együttélés megszűnéséből, valamint abból is következnek, hogy életkorára is tekintettel reálisan már nem számíthat hasonló, mély emberi kapcsolat kialakítására. A valutatérítésre vonatkozóan hangsúlyozta, hogy ezt az igényét elmaradt jövedelem címén terjesztette elő. A megyei bíróság ítéletével helybenhagyta az elsőfokú bíróság ítéletét, s megállapította, hogy a peres felek maguk viselik a perrel kapcsolatosan felmerült költségeiket.

A másodfokú bíróság ítéletének indokolásában kifejtette, hogy az elsőfokú bíróság a nem vagyoni kártérítés összegének meghatározása során a házastárs halála folytán az alperes személyiségét ért valamennyi hátrányt mérlegelte. Ehhez képest e körben értékelte az alperes életkorát, a 22 évig fennállt tartós, harmonikus házasságát, amelyből három gyermek származott, valamint az újabb tartós párkapcsolat kialakítására való esélyek csökkenését is. E körülmények mérlegelése alapján az elsőfokú ítéletben megállapított kártérítés összegét a másodfokú bíróság is helytállónak találta.

A valutaellátmányból megtakarítható valutajövedelem elvesztése miatt előterjesztett kárigény tekintetében az alperes fellebbezését elutasító ítéleti rendelkezés alátámasztásául rámutatott, hogy a tartósan külföldön foglalkoztatott dolgozók valutaellátmánya a külföldi megélhetés biztosítására hivatott céljuttatás, amely csak a tényleges külföldi tartózkodás idejére fizethető. Az elhalt munkavállaló hozzátartozója által érvényesíthető kártérítés körébe nem tartozik ilyen jellegű igény, ezért a másodfokú bíróság szerint helytállóan utasította el a munkaügyi bíróság az özvegy ezzel kapcsolatosan előterjesztett kártérítési követelését.

Az özvegy nem nyugodott bele a döntésbe, s a jogerős ítélettel szemben felülvizsgálati kérelmet terjesztett elő, amelyet a Legfelsőbb Bíróság részben alaposnak fogadott el. A döntés indokolása rámutatott, hogy a tartásra jogosult hozzátartozó kártérítési igénye elbírálásánál abból kell kiindulni, hogy a meghalt munkavállaló jövedelme milyen mértékű életszínvonalat biztosított a jogosult részére, és hogy abban a munkavállaló halála folytán milyen változás következett be. Ennek körében mindenekelőtt azt kell figyelembe venni, hogy a baleset előtti életszínvonal egyik fő összetevője az elhalt munkaviszonyban elért jövedelme volt. Az adott ügyben az a néhai dolgozó tartós külföldi foglalkoztatása folytán a jövedelem nemcsak a munkabérből adódott, hanem a külföldi megélhetést szolgáló valutaellátmányból megtakarított valutarészből is. Nem helytálló tehát sem a megyei bíróság, sem a munkaügyi bíróság érvelése és döntése a valutaellátmányból eredő elmaradt jövedelemmel összefüggő kereseti kérelem tekintetében, mert nem lehetett volna figyelmen kívül hagyni, hogy a baleset előtti életszínvonal egyik tényezője volt e jövedelem is. Ezért az elsőfokú és az azt helybenhagyó másodfokú ítélet erre vonatkozó rendelkezései törvénysértőek.

A valutaellátmány-megtakarításra vonatkozóan előterjesztett kártérítési igénynek tehát kellő jogalapja van. Az összegszerűség megállapításánál ehhez képest a keresettel érvényesített elmaradt valutajövedelem összegéből, illetőleg ennek bizonyított, reális megtakarítási hányadából és a családi jövedelem megosztására megállapított arányból kell kiindulni. A baleset folytán elhalt munkavállaló jövedelmét ugyanis a hozzátartozó kártérítési igénye szempontjából nemcsak a munkabére, hanem a külföldi megélhetését is szolgált valutaellátmányból megtakarított valutarész figyelembevételével kell számításba venni.

Az özvegy elmaradt valutajövedelemként – a határozott időre szóló külföldi foglalkoztatásból még hátralevő időt alapul véve – 480 000 forintot követelt. A Legfelsőbb Bíróság megállapította, hogy a valutaellátmányból a megtakarítás kétharmad részt tett ki. Az elsőfokú ítélet alapjául elfogadott igazságügyi bérszakértői vélemény szerint a családi jövedelemből a dolgozó házastársára és eltartott gyermekére hatvan százaléka esett. Minthogy a szakvélemény szerint az özvegy ténylegesen elért jövedelme (ami az özvegyi nyugdíjból, a nyugdíjas-illetményszénből és az árvaellátásból adódik) meghaladta a valutajövedelem nélkül számított családi jövedelem előbbi arányát (a 60 százalékot jelentő 15783 forint helyett 16838 forint, ami 4 százalék többletet jelent), a többletet csökkentő tényezőként kell figyelembe venni az elmaradt valutajövedelemből adódó kártérítési öszszeg megállapításánál. Az előbbiek alapján számított elmaradt valutajövedelem címén tehát (480000 forint 2/3 részeként 320000 forint 56 százaléka) 180 000 forint illeti meg az özvegyet.

Az alperesnek a nem vagyoni kártérítés összege felemelésére vonatkozó felülvizsgálati kérelmét ezzel szemben a Legfelsőbb Bíróság nem találta alaposnak. Álláspontja szerint az ügyben első fokon eljárt munkaügyi bíróság részletes bizonyítás alapján, kellő mértékben tisztázta az ebben a körben irányadó körülményeket, s a felmerült bizonyítékokat egybevetve, összességében értékelve és meggyőződése szerint elbírálva állapította meg az alperest megillető nem vagyoni kártérítés összegét. Ezt a fellebbezésben felhozott szempontok alapján a megyei bíróság ismét megvizsgálta és helytállónak minősítette. Mindezekre figyelemmel a Legfelsőbb Bíróság jogszerűnek találta a nem vagyoni kártérítés összegének megállapítását.

(BH 1994/514. számú jogeset)

Mitől függ a nem vagyoni kár?

A hozzátartozói kárigények legkényesebb pontja a nem vagyoni kártérítés. E területen még mindig elég nagy a bizonytalanság, ami jórészt annak köszönhető, hogy a korábbi évek legfelsőbb bírósági gyakorlata (különösen az azóta hatályon kívül helyezett 16. számú Irányelv) szigorú feltételek mellett, igen szűk körre szorította az ilyen hozzátartozói igényeket. Nem csoda tehát, ha az alsóbb bíróságok nehezen változtatnak a korábbi szemléletükön.

Jó példa erre az alábbi jogeset, amelyben a per felperesének férje építési művezetőként dolgozott az alperesnél, s munkája során halálos kimenetelű üzemi balesetet szenvedett.

Az elhunyt felesége a balesetből eredő vagyoni és nem vagyoni kárának megtérítését kérte a munkáltatótól, amely nem vitatta az igény jogalapját, de az erről szóló határozatával – az elhunyt vétkes közrehatására hivatkozással – csupán 200 000 forint erejéig találta megalapozottnak a kártérítés iránti igényt. A felperes a munkáltató döntése ellen munkaügyi vitát kezdeményezett, amelynek során keresetlevelet nyújtott be a munkaügyi bírósághoz. A felperes a keresetlevelében, majd személyes meghallgatása során és a munkaügyi bírósághoz benyújtott előkészítő iratában részletesen előadta, hogy milyen tények fennállása miatt kéri a nem vagyoni kárának megtérítését. Ezek között hivatkozott a kiskorú gyermekek egyedülálló szülőként való felnevelésének nehézségeire, különös tekintettel arra, hogy egyikük fiú. A felperes érvelésében szerepelt az is, hogy házastársa elvesztése miatt megváltozott az addigi életvitele. A felperesnek e vonatkozásban tett előadásai tekintetében a munkaügyi bíróság semmilyen bizonyítást nem folytatott le, ugyanakkor az ügyben meghozott ítéletében megállapította, hogy a munkáltató teljes mértékű kártérítési felelősséggel tartozik a dolgozó üzemi balesetével összefüggésben, s ez kiterjed az elhunyt hozzátartozója által előterjesztett kárigényre is. Erre tekintettel síremlékállítás címén 23200 forint, családiház-építkezéssel összefüggésben felmerült többletköltség címén 334618 forint, elmaradt műszakpótlék címén 97116 forint, mezőgazdasági munkák címén 25000 forint és kamatai megfizetésére kötelezte az alperest. Elutasította azonban a tetőtér-beépítési többletköltség, a mellékfoglalkozásból eredő elmaradt jövedelem, a megítélt összegen felül igényelt műszakpótlék, valamint a nem vagyoni kár megtérítése címén előterjesztett kereseti kérelmet.

A munkaügyi bíróság ítélete ellen a felperes fellebbezett. Kérte, hogy a másodfokú bíróság a keresetnek megfelelően kötelezze kártérítésre az alperest. Új igényként jelölte meg az eddig nem érvényesített özvegyi nyugdíj és a baleseti özvegyi nyugdíj között mutatkozó különbözetet. A megyei bíróság jogerős ítéletével – a kamatfizetés kezdő időpontjának meghatározása kivételével – helybenhagyta az elsőfokú bíróság ítéletét. A döntés indokolásának lényege szerint a tényállás helytálló megállapítása mellett a munkaügyi bíróság ítélete a jogi következtetések tekintetében is helytálló volt, így a törvénynek megfelelően hozott ítéletet. A nem vagyoni kár megtérítésére irányuló igényt azért ítélte alaptalannak, mert azt a haláleset miatt keletkezett fájdalom és gyász önmagában nem teszi indokolttá. Az özvegyi és a baleseti özvegyi nyugdíj különbözete iránt előterjesztett igényt ugyanakkor azért utasította el, mert a felperes ezt a követelést az elsőfokú eljárásban nem érvényesítette.

Az ítéleteknek a felperes keresetét a nem vagyoni kár megtérítése vonatkozásában hozott elutasító rendelkezése ellen törvényességi óvást nyújtottak be.

A törvényességi óvást elbíráló Legfelsőbb Bíróság rámutatott arra, hogy a bíróságnak a per eldöntéséhez szükséges tények megállapítása végett bizonyítást kell elrendelnie. A felperes a perben megjelölte a nem vagyoni kárának alapjául szolgáló tényeket, ám azokra a bizonyítás elmaradt, s a munkaügyi bíróság anélkül döntött erről az igényről, hogy bármilyen lényeges körülmény ismeretének birtokában lett volna. Éppen ezért megalapozatlanul jutott arra a következtetésre, hogy a felperesnél jelentkező többletterhek nem alapozzák meg a nem vagyoni kárának megtérítésére irányuló követelés jogalapját.

A felperes a fellebbezésében is részletesen kifejtette, hogy milyen tények alapján kéri az alperes marasztalását a nem vagyoni kártérítés körében. Miután a másodfokú bíróság ezeknek figyelmen kívül hagyásával, a bizonyítás kiegészítésének mellőzésével hagyta helyben a munkaügyi bíróság ítéletét, ítélete – ebben a részében – megalapozatlan. Tekintettel arra, hogy a Munka Törvénykönyve a munkáltató kárfelelősségével kapcsolatban a nem vagyoni kár megtérítését is előírja, a megalapozott döntéshez széles körű bizonyításra van szükség. A nem vagyoni kár megtérítésére irányuló igény jogszerűségének elbírálása során a bíróságnak azt kell részleges bizonyítási eljárása során megállapítania, hogy az elszenvedett sérelem milyen mértékű, és hogy az annak hozzávetőleges kiegyensúlyozásával megítélhető vagyoni szolgáltatás mennyiben nyújt körülbelül egyenértékű másnemű előnyt. Mindezekre figyelemmel a Legfelsőbb Bíróság a megyei bíróság ítéletének a nem vagyoni kár megtérítésére vonatkozó részét – a munkaügyi bíróság ítéletének e körben hozott ítéletére is kiterjedően – hatályon kívül helyezte, és a munkaügyi bíróságot e körben új eljárásra és új határozat hozatalára utasította.

(BH 1993/127. számú jogeset)

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (1999. június 15.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8330 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8330 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 4946 olvasói kérdésre 4946 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8330 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8330 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

17 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 4946 olvasói kérdéssel.

Szakképzési munkaszerződés - a lehetséges időtartam

Az Szkt. 83. §-ának (2) bekezdése szerint "szakképzési munkaszerződés a szakirányú oktatásban részt vevő tanulóval, illetve a képzésben részt vevő személlyel köthető
a) a...

Tovább a teljes cikkhez

Hallgatói munkaszerződés-kötés - nem a duális képzéstől függ

Az Nftv. 44. § (1) bekezdés a) pontja értelmében a hallgató hallgatói munkaszerződés alapján végezhet munkát a duális képzés képzési ideje alatt külső vagy belső gyakorlóhelyen,...

Tovább a teljes cikkhez

Szabadság elszámolása hosszabb teljes munkaidőben

Portásokat alkalmazunk heti 45 órás bejelentéssel. A beosztás szerinti napokon 12 órát dolgoznak. A szabadságot a beosztás szerinti napokon a beosztás szerinti órában számoljuk el. Egy...

Tovább a teljes cikkhez

Törvényi mértéken felül adott szabadság megváltása

Ha a munkavállalónak jutalmul adunk plusz 1 nap fizetett szabadságot a törvényi mértéken felül (mert jól dolgozott), és nem használja fel, felmondás esetén kötelesek vagyunk pénzben...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaidő-beosztás nonstop vendéglátásban

32 éve működő nonstop vendéglátóegység vagyunk. Jó pár éve 24 órás váltásokban dolgoznak munkavállalóink, kéthavi munkaidőkerettel, a napi munkaidő minimum 4 óra, maximum 24...

Tovább a teljes cikkhez

Elszámolás a munkaviszony megszűnésekor

Ha a munkavállalót felmentettük a munkavégzés alól, mikor kell kiadni a kilépő dokumentumait és elutalni a fizetését? Az utolsó munkanapját vagy a felmondási idő leteltét követő...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaruha-ellenérték - bérből való levonása munkaviszony megszűnésekor

Társaságunk cafeteria keretében munkaruhát juttat dolgozóinak bizonyos összegben. A munkaruha kihordási idejét egy évben határozta meg. A cafeteriaszabályzat szerint időarányosan...

Tovább a teljes cikkhez

Pedagógusilletmény-megállapítás és a munkáltatói mérlegelés

Pedagógusok illetményének megállapításánál kötelező beépíteni a 3 évenkénti szakmai gyakorlati idő okán adható 2,5%-os emelést azoknál, akik 2023 decemberében a garantált...

Tovább a teljes cikkhez

Többlettanítási díj az átfedési időre

A Púétv. 130. §-a szerinti átfedési időre járó többlettanítási díj helyes értelmezéséhez szeretnénk segítséget kérni. Jár-e az átfedési időre díjazás azoknak az...

Tovább a teljes cikkhez

Törvényi mértéken felül adott szabadság megváltása

Ha a munkavállalónak jutalmul adunk plusz 1 nap fizetett szabadságot a törvényi mértéken felül (mert jól dolgozott), és nem használja fel, felmondás esetén kötelesek vagyunk pénzben...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaidő-beosztás nonstop vendéglátásban

32 éve működő nonstop vendéglátóegység vagyunk. Jó pár éve 24 órás váltásokban dolgoznak munkavállalóink, kéthavi munkaidőkerettel, a napi munkaidő minimum 4 óra, maximum 24...

Tovább a teljes cikkhez

Elszámolás a munkaviszony megszűnésekor

Ha a munkavállalót felmentettük a munkavégzés alól, mikor kell kiadni a kilépő dokumentumait és elutalni a fizetését? Az utolsó munkanapját vagy a felmondási idő leteltét követő...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaruha-ellenérték - bérből való levonása munkaviszony megszűnésekor

Társaságunk cafeteria keretében munkaruhát juttat dolgozóinak bizonyos összegben. A munkaruha kihordási idejét egy évben határozta meg. A cafeteriaszabályzat szerint időarányosan...

Tovább a teljes cikkhez

Pedagógusilletmény-megállapítás és a munkáltatói mérlegelés

Pedagógusok illetményének megállapításánál kötelező beépíteni a 3 évenkénti szakmai gyakorlati idő okán adható 2,5%-os emelést azoknál, akik 2023 decemberében a garantált...

Tovább a teljes cikkhez

Többlettanítási díj az átfedési időre

A Púétv. 130. §-a szerinti átfedési időre járó többlettanítási díj helyes értelmezéséhez szeretnénk segítséget kérni. Jár-e az átfedési időre díjazás azoknak az...

Tovább a teljes cikkhez

Polgármesteri és képviselő-testületi mandátum lejárta

2024 júniusában egy időben kerül sor az önkormányzati és az európai parlamenti választásokra, azonban a polgármester és a képviselő-testület mandátuma 2024 októberéig tart....

Tovább a teljes cikkhez

Pedagógusbér - sávok és csökkenthetőség

A 2024. évi tanárbéremelés érdekében az 1615/2023. Korm. határozat 6. pontja így rendelkezik: "a kormány felkéri a nem állami fenntartású köznevelési intézmények, valamint a Gyvt....

Tovább a teljes cikkhez

Rendszeres változás a délutáni műszakpótlékra jogosultságnál

A Gyvt. 15. §-ának (10) bekezdése szerinti, ún. "délutáni műszakpótlék" szabályának alkalmazása során a "rendszeres változás" meghatározásakor alkalmazható-e az Mt....

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 4946 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 258-ik lapszám, amely az 4946-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

Így működik az eÁFA-rendszer 2024-től Megnézem

Számviteli változások 2024 Megnézem

Az adótörvények 2024. évi változásai Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem