×

Kevés a szakember

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (1999. március 15.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 15. számában (1999. március 15.)

 

A munkavédelmi ellenőrzések azt mutatják, hogy a vállalatok többféle módon alkalmaznak munkavédelmi szakembereket. A munkavédelemmel foglalkozó vállalkozások között is vannak jók és kevésbé jók, pedig itt gyakran emberek egészségéről, sőt életéről van szó. Ezt sokan csak utólag fogják fel, amikor már késő.

 

– A munkavédelmi ellenőrzések tapasztalatai azt mutatják, hogy a nagyvállalatok többsége tisztességesen teljesíti munkavédelmi kötelezettségét. Bajok a 100-500 alkalmazottat foglalkoztató cégeknél, valamint a 100 fő alatti létszámmal dolgozó vállalkozásoknál adódnak. Ilyetén kategóriájú vállalatok nem szívesen alkalmaznak munkavédelmi megbízottat – összegezte tapasztalatait Lantos Géza, az Országos Munkabiztonsági és Munkaügyi Főfelügyelőség főosztályvezetője, a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara szakértője.

A munkavédelmi megbízottak alkalmazására vonatkozó, 1979-ben megjelent 47/1979-es kormányrendelet előírta, hogy minden munkáltatónak munkavédelmi megbízottat kell alkalmaznia. Abban az időben nagyüzemek jellemezték a gazdaságot, a több ezer munkavállalót foglalkoztató vállalatoknál a munkavédelmi megbízott alkalmazása magától értetődő volt, az ilyen munkakörben alkalmazottak képzettsége és szakértelme viszonylag magas színvonalú volt.

A múlt öröksége

A kilencvenes években a nagyvállalatok szétestek, a vállalkozások száma ugrásszerűen megnőtt. A munkavédelmi törvény előkészítése során talán ezért is jelentkezett az igény, hogy az állam ne tegye kötelezővé a munkáltatónak a speciális munkavédelmi ismeretekkel rendelkező személy foglalkoztatását. A törvényalkotók vagy attól féltek, hogy anyagilag lehetetlen követelményt állítanak a cégek elé, vagy attól, hogy sok vállalkozás úgysem talál majd szakembert, s a szigorú előírás ezért lesz teljesíthetetlen. A gyakorlat is azt mutatja, hogy a munkáltató a kisebb cégeknél általában nem rendelkezik a szükséges munkavédelmi ismeretekkel.

A munkavállaló biztonságának és egészségének védelme komoly szakmai ismereteket igényel, ezért született az a megoldás, hogy a munkavédelmi törvény felhatalmazza az illetékes minisztert e kérdés szabályozására. A miniszter dönti el, hogy milyen veszélyességi tevékenységet ellátó gazdálkodó szervezetnél, milyen foglalkoztatotti létszám mellett, hogyan kell megoldani a munkavédelmi szakember alkalmazását, foglalkoztatását. A munkavédelmi törvény meghatározza azokat a tevékenységeket, amelyek ellátásához munkavédelmi szakképesítés kell. Ilyen például az üzembe helyezést megelőző munkavédelmi felülvizsgálat, továbbá a balesetveszélyes berendezések felülvizsgálata, az egyéni védőeszközök kijelölése, meghatározása, a súlyos balesetek kivizsgálása.

Azt viszont nem szabják meg, hogy a vállalkozás milyen formában alkalmazza a munkavédelmi szakképesítéssel rendelkező munkatársat. Ezért a gyakorlatban a munkavédelemmel foglalkozó munkatársat többféle jogi formában alkalmazzák. A 100-nál több embert foglalkoztató vállalkozás esetében a veszélyesség és a létszám figyelembevételével választják ki a munkavédelmi szakembert. A jogszabály három veszélyességi osztályt határoz meg. Minél veszélyesebb kategóriába tartozik a vállalkozás, ettől függ, hogy milyen időtartamra és milyen képesítésű munkavédelmi szakembert kell alkalmazni. A gyakorlatban előfordul az is, hogy munkavédelem ellátására jogosult személyt megbízási szerződéssel alkalmaznak 8 órában. A munkavédelmi megbízott vállalkozóként is alkalmazható, de lehet főállású is. Lényeg az, hogy a munkáltató bizonyítani tudja: veszélyességi kategóriájának megfelelő óraszámban, a megfelelő képességű személy ellátja nála a feladatot szolgáltatás vagy munkavállalás keretében. Például az 1000 főt alkalmazó vállalatnak I-es veszélyességi kategóriában 1 fő felsőfokú munkavédelmi szakképesítésű személyt kell alkalmazni teljes munkaidőben. A jó munkavédelmi szakembertől elvárható, hogy hosszú szakmai gyakorlattal rendelkezzen, továbbá széles körű jogszabály- és szabványismerete is legyen. Az utóbbit indokolja, hogy a munkáltatóra jelenleg mintegy 600 olyan szabvány vonatkozik, ami a munkahelyi biztonságot, egészséget érinti.

A tapasztalat nem nélkülözhető

Nincs elegendő jó szakember. Egy időben nagyon sok munkanélküli keresett szakmát, ezért átképzés keretében sokan középfokú munkavédelmi képzettséget szereztek korábbi tapasztalat nélkül. A középfokú munkavédelmi végzettségű szakemberek azonban eléggé alacsony szintű ismeretekkel rendelkeznek. A felügyelők az ellenőrzések során találkoztak alapvető szakmai ismeretekkel sem bíró, de középfokú képesítésű munkavédelmi feladatot ellátó személlyel. Jellemző ezeknél az eseteknél, hogy vállalkozói megbízásként kapják a feladatot több cégtől is, és a feladatot nem tudják jól ellátni. Talán ugyancsak a gazdasági struktúraváltás következménye az is, hogy ott sem megy minden rendben, ahol a munkavédelmis megfelelő képzettséggel és odaadással dolgozik. A munkabiztonsági felügyelők olyan esetekkel is találkoznak, hogy a munkavédelmi szakember megfelelő javaslatokat tesz a munkaadónak és felhívja a figyelmet a hiányosságokra, viszont ezeket a munkaadó figyelmen kívül hagyja. Ennek gyakran az az oka, hogy a vállalkozás költségeinek megtervezésekor eszébe sem jutottak ezek a kiadások, s a tulajdonos erre utóbb már nem szívesen költ. Hiányzik még sokaknál a hosszú évek tapasztalata, ami arra int, hogy a munkavédelmi előírások szigorú betartása gazdaságilag is a legkifizetődőbb. Általában ugyanis addig nincs baj, amíg egy baleset kapcsán vagy helyszíni ellenőrzés során a hibák nem kerülnek napvilágra. Az elmulasztott munkavédelmi intézkedés súlyos milliókba kerülhet a felelőtlen cégnek.

Szaporodó vállalkozások

Lassan tipikus lesz, hogy a vállalatok vállalkozásba adják ki a munkavédelmi tevékenységet. Ebben bizonyos veszély is rejlik, mert vannak olyan vállalkozások, amelyek erkölcstelenül mindent vállalnak, és nem tudnak eleget tenni a követelményeknek. A munkabiztonsági felügyelők olyan munkavédelmi vállalkozóval is találkoztak, aki a hatóság nevével visszaélve oktrojálta „szolgáltatását". Arra hivatkozott, hogy a felügyelőség nevében jár el. Azt mondta, ő bejáratos a felügyelőségre, s tudja, hová készülnek az ellenőreik, de ő szívesen segít, hiszen ismeri a körülményeket. A munkáltató nem nagyon mer ellene fellépni, mert nem ismeri a jogi helyzetet, megijed, és inkább megbízza az ajánlkozót, aki legrosszabb esetben besöpri a szolgáltatási díjat, de nem tesz semmit az előírások érvényesítéséért.

Persze vannak a gyakorlatban tisztességes, magas színvonalon dolgozó munkavédelmis vállalkozások, szakemberek is. A megoldás mindenképpen ezek alkalmazása lesz a kis cégeknél. Az általuk foglalkoztatottak tudnak tanácsot adni ott is, ahol tényleg felesleges és ésszerűtlen lenne bárkit alkalmazni csak erre a feladatra, és a dolgozók közül senki sem alkalmas arra, hogy más munkája mellett ellássa a munkavédelmi feladatokat is.

P. E.

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (1999. március 15.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8330 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8330 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 4946 olvasói kérdésre 4946 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8330 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8330 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

17 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 4946 olvasói kérdéssel.

Szakképzési munkaszerződés - a lehetséges időtartam

Az Szkt. 83. §-ának (2) bekezdése szerint "szakképzési munkaszerződés a szakirányú oktatásban részt vevő tanulóval, illetve a képzésben részt vevő személlyel köthető
a) a...

Tovább a teljes cikkhez

Hallgatói munkaszerződés-kötés - nem a duális képzéstől függ

Az Nftv. 44. § (1) bekezdés a) pontja értelmében a hallgató hallgatói munkaszerződés alapján végezhet munkát a duális képzés képzési ideje alatt külső vagy belső gyakorlóhelyen,...

Tovább a teljes cikkhez

Szabadság elszámolása hosszabb teljes munkaidőben

Portásokat alkalmazunk heti 45 órás bejelentéssel. A beosztás szerinti napokon 12 órát dolgoznak. A szabadságot a beosztás szerinti napokon a beosztás szerinti órában számoljuk el. Egy...

Tovább a teljes cikkhez

Törvényi mértéken felül adott szabadság megváltása

Ha a munkavállalónak jutalmul adunk plusz 1 nap fizetett szabadságot a törvényi mértéken felül (mert jól dolgozott), és nem használja fel, felmondás esetén kötelesek vagyunk pénzben...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaidő-beosztás nonstop vendéglátásban

32 éve működő nonstop vendéglátóegység vagyunk. Jó pár éve 24 órás váltásokban dolgoznak munkavállalóink, kéthavi munkaidőkerettel, a napi munkaidő minimum 4 óra, maximum 24...

Tovább a teljes cikkhez

Elszámolás a munkaviszony megszűnésekor

Ha a munkavállalót felmentettük a munkavégzés alól, mikor kell kiadni a kilépő dokumentumait és elutalni a fizetését? Az utolsó munkanapját vagy a felmondási idő leteltét követő...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaruha-ellenérték - bérből való levonása munkaviszony megszűnésekor

Társaságunk cafeteria keretében munkaruhát juttat dolgozóinak bizonyos összegben. A munkaruha kihordási idejét egy évben határozta meg. A cafeteriaszabályzat szerint időarányosan...

Tovább a teljes cikkhez

Pedagógusilletmény-megállapítás és a munkáltatói mérlegelés

Pedagógusok illetményének megállapításánál kötelező beépíteni a 3 évenkénti szakmai gyakorlati idő okán adható 2,5%-os emelést azoknál, akik 2023 decemberében a garantált...

Tovább a teljes cikkhez

Többlettanítási díj az átfedési időre

A Púétv. 130. §-a szerinti átfedési időre járó többlettanítási díj helyes értelmezéséhez szeretnénk segítséget kérni. Jár-e az átfedési időre díjazás azoknak az...

Tovább a teljes cikkhez

Törvényi mértéken felül adott szabadság megváltása

Ha a munkavállalónak jutalmul adunk plusz 1 nap fizetett szabadságot a törvényi mértéken felül (mert jól dolgozott), és nem használja fel, felmondás esetén kötelesek vagyunk pénzben...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaidő-beosztás nonstop vendéglátásban

32 éve működő nonstop vendéglátóegység vagyunk. Jó pár éve 24 órás váltásokban dolgoznak munkavállalóink, kéthavi munkaidőkerettel, a napi munkaidő minimum 4 óra, maximum 24...

Tovább a teljes cikkhez

Elszámolás a munkaviszony megszűnésekor

Ha a munkavállalót felmentettük a munkavégzés alól, mikor kell kiadni a kilépő dokumentumait és elutalni a fizetését? Az utolsó munkanapját vagy a felmondási idő leteltét követő...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaruha-ellenérték - bérből való levonása munkaviszony megszűnésekor

Társaságunk cafeteria keretében munkaruhát juttat dolgozóinak bizonyos összegben. A munkaruha kihordási idejét egy évben határozta meg. A cafeteriaszabályzat szerint időarányosan...

Tovább a teljes cikkhez

Pedagógusilletmény-megállapítás és a munkáltatói mérlegelés

Pedagógusok illetményének megállapításánál kötelező beépíteni a 3 évenkénti szakmai gyakorlati idő okán adható 2,5%-os emelést azoknál, akik 2023 decemberében a garantált...

Tovább a teljes cikkhez

Többlettanítási díj az átfedési időre

A Púétv. 130. §-a szerinti átfedési időre járó többlettanítási díj helyes értelmezéséhez szeretnénk segítséget kérni. Jár-e az átfedési időre díjazás azoknak az...

Tovább a teljes cikkhez

Polgármesteri és képviselő-testületi mandátum lejárta

2024 júniusában egy időben kerül sor az önkormányzati és az európai parlamenti választásokra, azonban a polgármester és a képviselő-testület mandátuma 2024 októberéig tart....

Tovább a teljes cikkhez

Pedagógusbér - sávok és csökkenthetőség

A 2024. évi tanárbéremelés érdekében az 1615/2023. Korm. határozat 6. pontja így rendelkezik: "a kormány felkéri a nem állami fenntartású köznevelési intézmények, valamint a Gyvt....

Tovább a teljes cikkhez

Rendszeres változás a délutáni műszakpótlékra jogosultságnál

A Gyvt. 15. §-ának (10) bekezdése szerinti, ún. "délutáni műszakpótlék" szabályának alkalmazása során a "rendszeres változás" meghatározásakor alkalmazható-e az Mt....

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 4946 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 258-ik lapszám, amely az 4946-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

Így működik az eÁFA-rendszer 2024-től Megnézem

Számviteli változások 2024 Megnézem

Az adótörvények 2024. évi változásai Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem