×

Egyensúlyban lesz a munkaerőpiac

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (1998. június 15.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 6. számában (1998. június 15.)

 

Az év második felében várhatóan egyensúlyban lesz a munkaerőpiac: a munkaadók által tervezett létszámbővítések elérik, sőt egyes ágazatokban – például híradás-technikai ipar, textil- és ruházati ipar – meg is haladják a leépítések prognosztizált mértékét. Mindez összefügghet azzal, hogy a gazdálkodók mind a gazdasági környezet jelen állapotát, mind pedig jövőjét illetően bizakodóbbak, mint a korábbi években. Ez derül ki az Országos Munkaügyi Módszertani Központ legutóbbi felméréséből. A rövid távú munkaerő-piaci prognózis további következtetéseiről, illetőleg az előrejelzések megbízhatóságáról dr. Székely Judit, az OMMK igazgatója adott tájékoztatást.

 

Az OMMK 1991 óta évente kétszer, vagyis idén márciusban immáron tizennegyedik alkalommal végzett felmérése során a gazdálkodó szervezetek igen széles körét keresik fel. A legutóbbi anyag 4805 cég vezetőivel folytatott személyes interjúk alapján készült. Hogyan ítélik meg a munkáltatók a gazdaság helyzetét, kilátásait?

– A friss eredmények szerint az előző évi véleményekhez képest jelentős elmozdulások tapasztalhatók. Míg 1997 első félévében a cégek vezetői közül 59 százalék rossznak minősítette a gazdaság helyzetét, addig ez az arány a jelen adatok szerint 28 százalékra csökkent. Ezzel párhuzamosan jelentősen nőtt azok aránya, akik "közepes" (68,6 százalék) és szerény mértékben azoké, akik "jó" (3,5 százalék) osztályzatot adtak. Hasonló módon javult a gazdaság várható állapotának megítélése is. 1997 márciusában a megkérdezetteknek 19,2 százaléka számított a gazdasági környezet pozitív irányú átalakulására, mostani felmérésünk szerint viszont a vezetők 38,1 százaléka néz bizakodóan a következő 6 hónap elé. Hasonló ütemben csökkent azok aránya, akik romló gazdasági helyzetet prognosztizáltak (30,7 százalékról 10,6 százalékra). Az optimizmus egyébként nemcsak az egy évvel ezelőtti, de a fél évvel korábbi felméréshez képest is emelkedő arányt mutat.

A várakozások szerint tovább javul a vállalatok kapacitáskihasználtsága. A cégek több mint 60 százaléka már magas kapacitáskihasználtsággal működik. Különösen magas a 80-100 százalékos kapacitáskihasználtsággal működő szervezetek aránya az 1000 fő feletti nagyvállalatok körében (75,2 százalék), de szinte minden létszám-kategóriában javult a tőkehasznosítás mértéke. A nem teljes kapacitáskihasználtság legfőbb okát az érintett cégek 43 százaléka a belföldi kereslet visszaesésében, kb. 10-10 százaléka pedig a külföldi kereslet hiányában, illetve a tőkehiányban látja. Megnőtt azok száma, akik ezen okok közé sorolják a globális munkaerőhiányt, illetőleg a megfelelő szakképzettségű munkaerő hiányát.

A pozitív várakozások megnyilvánulnak-e a beruházási kedv élénkülésében is?

– Feltétlenül, hiszen a felkeresett cégek több mint egynegyede (28,6 százaléka) tervez kapacitásbővítő beruházást, a feldolgozóipari cégek közül minden harmadik ilyen tervekről számolt be. Minden nemzetgazdasági ágban megfigyelhető a nagyobb (500 fő feletti) gazdálkodó szervezetek élénk beruházási kedve, de az egy évvel korábbi adatokkal összevetve megállapítható, hogy minden létszám-kategóriában nő a kapacitásbővítést végrehajtó vállalkozások aránya.

Bővül tehát a munkaerő iránti kereslet, nő a foglalkoztatás?

– Az első félévben az érintett cégeknél a felvenni kívánt munkaerő létszáma (180-190 ezer fő) jelentősen meghaladja a létszámcsökkentésben érintett létszámot (125-135 ezer fő), a második félévre pedig már egyensúlyi helyzet prognosztizálható. Ágazatonként természetesen vannak eltérések: a feldolgozóiparban továbbra is növekvő a kereslet, nagyobb létszámleadást egyedül a vegyipari termékeket gyártó vállalatoknál figyelhetünk meg. Növekvő munkaerőigényt mutat az építőipar is. A regisztrált munkanélküliek idén júniusra várható számát előző prognózisunkban 425-435 ezer főre tettük. A vártnál is nagyobb kereslet miatt nem kizárt, hogy ennél alacsonyabb lesz a nyilvántartott állás nélküliek száma.

Mennyire megbízhatóak az idézett felmérés adatai?

– Speciális mintavételi eljárást alakítottunk ki: a megkérdezettek köre csaknem minden nagy (1000 fő feletti) céget tartalmaz, és munkatársaink az 51 fő alatti vállalkozások közül csaknem kétezret kerestek fel. A minta gyakorlatilag a foglalkoztatottak 30-35 százalékára terjed ki.

A versenyszféra szereplőinek ma már oly sokfelé kell adatot szolgáltatniuk, hogy a menedzsment általában nem kedveli az újabb megkereséseket. Nem érzékelték ezt a felmérés során?

– Nem, sőt a válaszadási készség javult: a felkeresett vezetők szinte mindegyike szívesen válaszolt. A felmérés egyébként területi alapon szerveződik: a munkaügyi kirendeltségek vállalati kapcsolatokért felelős munkatársai keresik fel a vállalatokat. Így aztán – számos egyéb hozadéka mellett – a konjunktúrafelmérés a kapcsolatok ápolására, a munkaerőigények konkrét felmérésére is jó. Több ezres, sőt tízezres nagyságrendű álláshelyet sikerül ilyenkor feltárni.

Az év folyamán egyébként milyen a kapcsolat a cégek és a munkaügyi központok között?

– A cégek ugyan máskor is bejelentik az üres álláshelyeket, de a munkaerő-piaci szervezetnek véleményem szerint offenzívabb politikát kellene folytatnia ezen a téren. Az nem titok, hogy a magasan kvalifikált munkaerő iránti igényüket a vállalatok általában nem a munkaügyi központokon keresztül elégítik ki, de a munkaerő-piaci szervezet piaci részesedése így is javulóban van, 40 százalék körüli. Egyébként ez az arány – ami 35 százalék alá soha nem süllyedt – nyugat-európai összehasonlításban is jónak mondható.

A 90-es évek elején a költségvetésből komoly összegeket fordítottak olyan átképzésekre, továbbképzésekre, amelyek színvonalát bizony számos kritika érte. Meg tudnak-e ma felelni a munkaadók igényeinek?

– Nemcsak azt térképezzük fel, hogy a cégek milyen mértékű leépítést, illetve létszámbővítést terveznek, de arra is kitérünk, hogy ezek a lépések mely szakmákat érintik. Az adatok alapján úgynevezett szakmapozíciós mátrixot állítunk össze, amely az egész országot behálózza. Ez alapján területenként, megyénként, illetve országosan meg tudjuk határozni, melyek a nagyon keresett szakmák és melyek az abszolút túltelítettek.

Ezek az információk elengedhetetlenek a munkaerő-piaci képzésekhez, de természetesen az iskolarendszerű szakképzés számára is tanulságosak. Mindemellett a munkaügyi kirendeltségek általában a munkaadókkal egyeztetett képzéseket szerveznek. Sokszor nem is a képzés minősége okoz gondot, hanem az, hogy a végzettek végül nem a legális gazdaságban helyezkednek el.

Ezt nem lehetne valamiféle előszerződéssel kivédeni?

– Biztos, hogy az előszerződés megoldás lenne, de hazánkban ennek még nincsenek hagyományai. Nagy-Britanniában például egészen részletes szerződéseket kötnek még az átképzések előtt részben az átképző, részben a fogadó cégekkel. Mi itt még nem tartunk, de feltétlenül jó lenne ebben az irányban haladni, hiszen itt közpénzekről van szó, amelyeket minél hatékonyabban kell elkölteni.

Az uniós csatlakozás a munkaerő szabadabb áramlását is lehetővé teszi majd. Milyen szerepe lesz ebben a magyar munkaerőnek?

– A magyarországi munkavállalók mobilitása az elmúlt években semmit nem javult, sőt romlott. Ennek számos oka van, elsősorban a lakáshelyzettel, a közlekedési lehetőségekkel függ össze, de természetesen bérkérdés is. Vannak lehetőségek az ingázók támogatására, például az útiköltség-térítés, albérleti hozzájárulás, de ezek a jó szándékú kezdeményezések nem változtattak az alapvető helyzeten. Ráadásul a magyarországi tartósan munkanélküliek körét sajnos alulképzettségük és koruk okán sem érinti a csatlakozás.

Az eddigi és a várható trendek alapján Ön szerint milyen szinten stabilizálódik a magyarországi munkanélküliség a következő években?

– A munkanélküliség megfigyelésére mi a KSH-tól eltérő adatfelvételi módot használunk. A Statisztikai Hivatal az ILO-standardnak megfelelően azokat tekinti munkanélkülinek, akiknek az adott héten nem volt munkájuk, aktívan munkát kerestek és rendelkezésre álltak. Tehát ha valaki a vizsgálat hetében akár két órát dolgozott, már nem számít munkanélkülinek. Ezek nagyon szigorú kritériumok, de nemzetközi összehasonlításra ez a mutató alkalmas. A regisztrált munkanélküliek száma ezért mindig magasabb, mint a KSH által megadott ráta. Én hosszú távon arra számítok, hogy a munkanélküliségi ráta 7,5-8 százalékos szintre, a regisztrált munkanélküliek aránya 9 százalék körülire áll be.

A munkanélküliség elleni csatában számos olyan aktív foglalkoztatáspolitikai eszközt bevetnek, amely a munkáltatókat is érinti. Miként vélekednek ezekről a cégvezetők?

– Az adatfelvétel során nyolcféle támogatásról kértük a munkaadók véleményét, így például a tartósan munkanélküliek foglalkoztatásának bértámogatása, a munkahelyteremtő beruházások, a csökkentett munkaidejű foglalkoztatás támogatása, a munkatapasztalat-szerzés támogatása (pályakezdő program) iránti igényeket, illetve az ezekkel kapcsolatos tapasztalatokat gyűjtöttük öszsze. Az aktív foglalkoztatáspolitikai eszközöket a munkaadók általában üdvözlik, hiszen ezek a programok egyúttal az ő foglalkoztatási képességüket is javítják. Ugyanakkor a legtöbben keveslik a támogatások mértékét, valamint túlságosan bürokratikusnak tartják az odaítélést. Az eljárások valóban bürokratikusak egy kissé, de a munkáltatóknak meg kell érteniük, hogy a munkaügyi kirendeltségek és központok igen szoros pénzügyi elszámolási kötelezettség mellett dolgoznak.

A hosszadalmas eljárás nem szűkíti le túlságosan az igénylők körét?

– Nem tudok arról, hogy bárki a kérdőívek száma miatt állt volna el támogatási igényétől.

Mely ágazatokban, milyen cégek kértek eddig bértámogatást?

– Személyes tapasztalataim szerint a bértámogatást a kisebb cégek nagyobb arányban vették igénybe. Számokat nem tudok mondani, mert az elemzés erre sajnos nem tér ki, bár az adataink megvannak hozzá. Mindenképpen fontos lenne tudni, kik veszik igénybe, illetve kik nem a különböző támogatásokat.

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (1998. június 15.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8330 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8330 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 4946 olvasói kérdésre 4946 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8330 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8330 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

17 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 4946 olvasói kérdéssel.

Szakképzési munkaszerződés - a lehetséges időtartam

Az Szkt. 83. §-ának (2) bekezdése szerint "szakképzési munkaszerződés a szakirányú oktatásban részt vevő tanulóval, illetve a képzésben részt vevő személlyel köthető
a) a...

Tovább a teljes cikkhez

Hallgatói munkaszerződés-kötés - nem a duális képzéstől függ

Az Nftv. 44. § (1) bekezdés a) pontja értelmében a hallgató hallgatói munkaszerződés alapján végezhet munkát a duális képzés képzési ideje alatt külső vagy belső gyakorlóhelyen,...

Tovább a teljes cikkhez

Szabadság elszámolása hosszabb teljes munkaidőben

Portásokat alkalmazunk heti 45 órás bejelentéssel. A beosztás szerinti napokon 12 órát dolgoznak. A szabadságot a beosztás szerinti napokon a beosztás szerinti órában számoljuk el. Egy...

Tovább a teljes cikkhez

Törvényi mértéken felül adott szabadság megváltása

Ha a munkavállalónak jutalmul adunk plusz 1 nap fizetett szabadságot a törvényi mértéken felül (mert jól dolgozott), és nem használja fel, felmondás esetén kötelesek vagyunk pénzben...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaidő-beosztás nonstop vendéglátásban

32 éve működő nonstop vendéglátóegység vagyunk. Jó pár éve 24 órás váltásokban dolgoznak munkavállalóink, kéthavi munkaidőkerettel, a napi munkaidő minimum 4 óra, maximum 24...

Tovább a teljes cikkhez

Elszámolás a munkaviszony megszűnésekor

Ha a munkavállalót felmentettük a munkavégzés alól, mikor kell kiadni a kilépő dokumentumait és elutalni a fizetését? Az utolsó munkanapját vagy a felmondási idő leteltét követő...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaruha-ellenérték - bérből való levonása munkaviszony megszűnésekor

Társaságunk cafeteria keretében munkaruhát juttat dolgozóinak bizonyos összegben. A munkaruha kihordási idejét egy évben határozta meg. A cafeteriaszabályzat szerint időarányosan...

Tovább a teljes cikkhez

Pedagógusilletmény-megállapítás és a munkáltatói mérlegelés

Pedagógusok illetményének megállapításánál kötelező beépíteni a 3 évenkénti szakmai gyakorlati idő okán adható 2,5%-os emelést azoknál, akik 2023 decemberében a garantált...

Tovább a teljes cikkhez

Többlettanítási díj az átfedési időre

A Púétv. 130. §-a szerinti átfedési időre járó többlettanítási díj helyes értelmezéséhez szeretnénk segítséget kérni. Jár-e az átfedési időre díjazás azoknak az...

Tovább a teljes cikkhez

Törvényi mértéken felül adott szabadság megváltása

Ha a munkavállalónak jutalmul adunk plusz 1 nap fizetett szabadságot a törvényi mértéken felül (mert jól dolgozott), és nem használja fel, felmondás esetén kötelesek vagyunk pénzben...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaidő-beosztás nonstop vendéglátásban

32 éve működő nonstop vendéglátóegység vagyunk. Jó pár éve 24 órás váltásokban dolgoznak munkavállalóink, kéthavi munkaidőkerettel, a napi munkaidő minimum 4 óra, maximum 24...

Tovább a teljes cikkhez

Elszámolás a munkaviszony megszűnésekor

Ha a munkavállalót felmentettük a munkavégzés alól, mikor kell kiadni a kilépő dokumentumait és elutalni a fizetését? Az utolsó munkanapját vagy a felmondási idő leteltét követő...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaruha-ellenérték - bérből való levonása munkaviszony megszűnésekor

Társaságunk cafeteria keretében munkaruhát juttat dolgozóinak bizonyos összegben. A munkaruha kihordási idejét egy évben határozta meg. A cafeteriaszabályzat szerint időarányosan...

Tovább a teljes cikkhez

Pedagógusilletmény-megállapítás és a munkáltatói mérlegelés

Pedagógusok illetményének megállapításánál kötelező beépíteni a 3 évenkénti szakmai gyakorlati idő okán adható 2,5%-os emelést azoknál, akik 2023 decemberében a garantált...

Tovább a teljes cikkhez

Többlettanítási díj az átfedési időre

A Púétv. 130. §-a szerinti átfedési időre járó többlettanítási díj helyes értelmezéséhez szeretnénk segítséget kérni. Jár-e az átfedési időre díjazás azoknak az...

Tovább a teljes cikkhez

Polgármesteri és képviselő-testületi mandátum lejárta

2024 júniusában egy időben kerül sor az önkormányzati és az európai parlamenti választásokra, azonban a polgármester és a képviselő-testület mandátuma 2024 októberéig tart....

Tovább a teljes cikkhez

Pedagógusbér - sávok és csökkenthetőség

A 2024. évi tanárbéremelés érdekében az 1615/2023. Korm. határozat 6. pontja így rendelkezik: "a kormány felkéri a nem állami fenntartású köznevelési intézmények, valamint a Gyvt....

Tovább a teljes cikkhez

Rendszeres változás a délutáni műszakpótlékra jogosultságnál

A Gyvt. 15. §-ának (10) bekezdése szerinti, ún. "délutáni műszakpótlék" szabályának alkalmazása során a "rendszeres változás" meghatározásakor alkalmazható-e az Mt....

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 4946 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 258-ik lapszám, amely az 4946-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

Így működik az eÁFA-rendszer 2024-től Megnézem

Számviteli változások 2024 Megnézem

Az adótörvények 2024. évi változásai Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem